Opony i oznaczenia

Ważnym elementem samochodu, który wpływa na jego sprawność i prędkość przemieszczania się po drogach są opony. Do wyboru mamy najczęściej rozmaitych producentów a i same opony posiadają rozmaite oznaczenia. Istnieją jednak między nimi pewne różnice, które wpływaj na ich dostosowanie do potrzeb pojazdu a nawet samego kierowcy. Dodatkowo należy pamiętać, że opony podlegają czynnikom atmosferycznym i w naszych krajowych warunkach wskazane jest by wymieniać ją w zależności od pory roku. Niezmiernie ważne stają się w takim przypadku numery znajdujące się na oponie, który może wyglądać następująco: 255/55  R16  97 W.

Oznaczają one odpowiednio:

255 – odpowiada szerokości opony w mm. Jest mierzona między zewnętrznymi stronami ścian bocznych.

 

55 – profil opony wskazany w %. Jest to stosunek wysokości boku opony do jej wysokości. Im mniejszy jest ten stosunek, tym niższy jest bok. Wpływa to również na komfort jazdy.

 

R – dotyczy wewnętrznej konstrukcji opony, w tym przypadku radialna. Dziś przeważająca część opon posiada taką konstrukcję.

 

16 – wewnętrzna średnica opony – wysokość felgi. Wyrażona jest w calach.

 

97 – indeks nośności. Informuje o maksymalnym obciążeniu dopuszczalny dla opony. Dotyczy to sytuacji maksymalnego bezpiecznego poziomu ciśnienia. Jest ściśle związany z konkretnym rozmiarem opony.

 

W – indeks prędkości. Dotyczy maksymalnej prędkości, do której posiada ona homologację z uwzględnieniem bezpiecznego znoszenia powstałych obciążeń. Inne oznaczenia to między innymi:

Q 160 km/h

R 170 km/h

S 180 km/h

T 190 km/h

H 210 km/h

V 240 km/h

ZR > 240 km/h

W 270 km/h

Y 300 km/h

Należy tylko zauważyć, że zamieszczone prędkości nie są zachętą do sprawdzania skuteczności i odporności opon na te czynniki.